Варна празнува 147 години от своето Освобождение
Варна отбеляза 147 години от своето Освобождение. Събитието се състоя в двора на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“– мястото, където са се помещавали българското училище, ученическото дружество и читалището и на 27 юли 1878 г. са посрещнати освободителите от ХІV Брянски полк. Празника уважиха председателят на Общинския съвет Христо Димитров и общински съветници.
Свещеници от Варненската и Великопреславската света митрополия отслужиха благодарствен молебен, след което присъстващите на церемонията запазиха минута мълчание в памет на загиналите герои за освобождението на града и на България. Последва полагане на венци и цветя с военен ритуал пред паметника „Посрещане на освободителите“ в двора на Духовно-просветния център.
Сред официалните лица бяха областният управител проф. Андрияна Андреева, изпълняващият длъжността кмет на града Павел Попов, заместник-кметът Снежана Апостолова, началникът на щаба на Военноморските сили кап. I ранг Божидар Иванов, депутати, районни кметове, представители на различни институции и организации.
Инициатор на честването е Община Варна, в партньорство с Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска митрополия.
Тази вечер по повод празника е организиран тържествен концерт на оркестъра на Държавна опера – Варна, който ще започне в 20:30 ч. на площад „Независимост“. Диригент на събитието е Кръстин Настев, а участие ще вземат солистите: Ирина Жекова, Линка Стоянова, Димитринка Райчева, Михаела Берова, Пламен Райков, Свилен Николов и Евгений Станимиров. В програмата са включени произведения от Марин Големинов, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев, В. А. Моцарт, Шарл Гуно, Джоакино Росини, Жак Офенбах и Жорж Бизе. Концертът се реализира с финансовата подкрепа на Община Варна.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |












