Председателят на ОбС уважи честването на 145-та годишнина от създаването на ВМС
Председателят на Общински съвет – Варна Христо Димитров уважи честването на 145-та годишнина от създаването на Военноморските сили. Днешният тържествен ден е в навечерието на датата 12 август, на която през 1879 г. г. в Русе е създаден българският военен флот. Осем години по-късно се поставя началото на изграждането на черноморския флот с главна база Варна, като първите български морски офицери се подготвят в академиите на Русия, Италия, Австро-Унгария и Франция.
Честването започна с тържествено вдигане на флаговете на корабите от състава на ВМС. По традиция навръх празника се състоя промоцията за присвояването на първо офицерско звание на курсантите от „Випуск 2024“ „Цар Симеон Велики“ на Висшето военноморско училище (ВВМУ).
Проявата уважиха министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, началникът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, областният управител Андрияна Андреева, кметът Благомир Коцев, народни представители, военни аташета и др.
Тази година офицерски пагони получиха 31 курсанти. Първенец на випуска е лейтенант Рафаел Кънев от специалност „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“, специализация „Корабни машини и механизми“.
В приветствието си към присъстващите лейтенант Кънев сподели едни от най-важните уроци, които е научил във ВВМУ “Н. Й Вапцаров”. Един от тях е, че грешно взетото решение е по-добро от невзетото. „:Затова нека бъдем смели – да взимаме решения и да грешим. Където има грешка, там има и прошка. Дори и най-добрите лидери не знаят кога и кого да следват. Затова не е страшно понякога да бъдем втори“, каза първенецът на випуска. „Уважението се връща, затова нека да го дадем първи“, изтъкна още лейтенант Кънев.
Днес по повод 145-ата годишнина жителите и гостите на Варна могат да разгледат кораби и техника на въоръжение във ВМС. На Централния плаж военнослужещи от специалните сили на ВМС заедно с екипажи на кораби и вертолети демонстрираха способности. Те включваха маневри на висока скорост на бързоходни моторни лодки, приводняване на парашутисти и представяне на бойни умения от военнослужещите.