Променят правилата за награда “Варна”
По променени правила ще се определят носителите на награда „Варна“. Това реши ресорната комисия към Общинския съвет, която единодушно гласува промени в двата Статута за награда „Варна“ – в системата на предучилищното и училищното образование и в сферата на науката и висшето образование. Измененията се правят по предложение на общинските съветници Жечка Георгиева, София Колева, Давид Киркоров, Юлиян Губатов и Владислав Бакалов, които са част от състава на ПК „Наука и образование“, за да се осигури по-лесно кандидатстване за приза и по-справедливо оценяване. Целта е да има коректно отчитане на периода, за който се правят номинациите, както и да се даде възможност да се удостояват ученици от несъвместими области. С промените се създават по-ясни критерии за удостояване на образователната институция с най-голям напредък за дадения период, стана ясно на днешното заседание.
Предвижда се награда „Варна“ вече да се присъжда на ученици, учители и колективи от детски градини, обслужващите звена и училищата в общината за периода от 10 април на предходната до 9 април на настоящата година.
През последните години заради силните кандидатури на ученици от коренно различни области се одобряваха по две номинации в категория „Ученик на годината“ в областта на общообразователната подготовка. Затова съветниците предлагат тази категория да стане „Ученик на годината“ в областта на хуманитарните науки и да се създаде нова: „Ученик на годината“ в областта на природо-математическите науки“.
Друго предложение е награда „Варна“ да се присъжда на „Колектив на годината“ в съответната област при постигнат най-голям ръст спрямо предходната година по показатели от националното външно оценяване и/или държавните зрелостни изпити при минимум оценени 30 деца. Предложения за номинации на вече наградени ученици, учители и колективи от предходните пет години няма да се допускат за разглеждане. Досега този срок беше тригодишен.
Всяка образователна институция ще може да кандидатства в повече от една категория в зависимост от степента на съответното образование. Задължително условие е всички награди и постижения да са придобити в едногодишния период на оценка.
За улеснение на вносителите аргументираните предложения за награждаване и съпътстващата документация (награди, грамоти, отличия, препоръки, анкети) ще се правят вече по електронен път до Общински съвет – Варна, като крайният срок ще бъде 10 април, а не както е сега – 15 април.
ПК „Наука и образование“ ще продължи да излъчва по едно предложение във всяко направление, но се дава възможност по изключение да се допуска и второ. Друга промяна е, че изборът вече ще е с тайно гласуване.
Изменения предстоят и в Статута за награда „Варна“ в сферата на науката и висшето образование. Променя се периодът, за който се правят номинациите. Престижното отличие ще се присъжда на преподаватели, учени, научни колективи от висшите училища и научно-изследователските институти за значими постижения в научната и преподавателската им дейност през периода от 30 март на предходната година до 29 март на настоящата година. В сегашния документ срокът е от 24 май на миналата година до 24 май на тази година.
Уточнява се обхватът на направленията, в които ще се присъжда награда „Варна“. В настоящия Статут се посочва, че награда „Варна“ се присъжда в основните научни области – хуманитарни, природни, обществени и технически науки. Промененият текст гласи: „Награда „Варна“ се присъжда в основните научни области, съответстващи на Класификатор на областите на висше образование и професионалните направления.
Досега предложения можеха да се правят както от академичните и научните ръководства на висши училища и научно-изследователски институти, така и от управителните съвети на професионални и граждански сдружения. След промените право да внасят предложения ще имат от академичните и научните ръководства на висши училища и научно-изследователски институти, научно-технически съюзи и Съюзът на учените.
В срок до 10 април експертната комисия ще изготвя писмени предложения до ПК „Наука и образование“, които включват до три номинации, подредени от първо до трето място във всяка научна област. Към момента няма изискване за подредба на предложенията.
За да влязат в сила промените, е необходимо решение на Общинския съвет.